Co to jest karawaning? Wyjaśniamy podstawowe terminy!

4.08.2022 | Podstawy karawaningu

Wraz z dynamicznym rozwojem karawaningu do codziennej świadomości przenikają słowa i wyrażenia związane z tym typem hobby. Dla osoby początkującej w temacie kamperów i przyczep kempingowych są one nierzadko czarną magią. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić co to karawaning i przedstawić naszą krótką ściągawkę funkcjonowania świata „domów na kołach”.

Czym jest karawaning?

Według definicji encyklopedycznej to forma turystyki motorowej, w której korzystamy z pojazdów kempingowych w celach krajoznawczych i wypoczynkowych. Polski Związek Motorowy dodatkowo zawęża ten termin, za jego istotę stawiając wykorzystywanie przyczepy kempingowej lub kampera jako „bazy żywieniowo-noclegowej”. Krótko mówiąc – karawaning to po prostu podróżowanie samochodem kempingowym lub z przyczepą kempingową zaczepioną do haka samochodu. Nierzadko anglojęzyczny pierwowzór caravaning zastępowany jest spolszczonym słowem karawaning, co i my robimy w tym tekście idąc za nieśmiertelnymi słowami Mikołaja Reja.

Idąc tym tropem dojdziemy do słowa karawaningowiec (lub jeśli ktoś woli: caravaningowiec), które jeszcze nie jest zbyt popularne w Polsce. Najprościej rzecz ujmując to ktoś kto świadomie wybiera karawaning jako formę turystyki. Stworzenie szczegółowej definicji jest trudniejsze niż się to wydaje, bo ilu zainteresowanych tyle może pojawić się opinii. W karawaningowych kręgach dochodzi bowiem do prób charakteryzowania podgrup. Podróżujący z przyczepą na haku są stawiani przeciwlegle do tych, którzy dojeżdżają samochodem osobowym do swojej stacjonarnej przyczepy na kempingu. Jeszcze inni dokonują podziału w zależności od tego czy właściciel kampera woli spędzać czas na kempingu czy udać się w podróż „na dziko”. Jeszcze wrócimy do tej kwestii, a póki co stwierdzimy tylko, że jedno jest pewne – bycie karawaningowcem to hobby, pasja i własny styl!

Ciekawostka: Wbrew powszechnym skojarzeniom karawaning nie został zapoczątkowany w Niemczech, ale w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam w 1907 roku utworzono pierwszy klub o pomysłowej nazwie „The Caravan Club” i to ten rok uznaje się za początek podróżowania z domami na kołach.

Fundament karawaningu – kampery i przyczepy kempingowe

Skoro stwierdziliśmy już, że pierwsze skrzypce grają w karawaningu pojazdy kempingowe to warto byłoby nakreślić czym tak właściwie one są. Krótko rzecz ujmując to zabudowa podwozia, której rozwiązania pozwalają na prowadzenie codziennego rytmu życia. W środku zwykle znajduje się sypialnia, łazienka i salon połączony z obszarem kuchennym, choć nie zawsze tak jest. Większe wymiary pojazdu pozwolą uzyskać więcej przestrzeni, a mniejsze samochody i przyczepy kempingowe będą starały się iść na kompromisy, by zmniejszyć swoją wagę i postawić na kompaktowe cechy. Do tego dochodzi pomysłowość inżynierów, którzy wprowadzając nowe układy pomieszczeń potrafią postawić klasyczne koncepcje na głowie. Wiadomo, że zupełnie inna jest charakterystyka kampera i przyczepy kempingowej, ale to temat na cały osobny artykuł.

Kempingi i kamper-parki, czyli gdzie się zatrzymać

Kemping (ang. camping) to dedykowane miejsce postojowe dla turystów podróżujących kamperem lub przyczepą kempingową (lub też oczywiście z namiotem). Nierzadko znajdziemy tam też domki do wynajęcia. Oprócz odpowiednio przygotowanego terenu i podstawowej infrastruktury do obsługi domów na kołach znajdują się tam też dodatkowe atrakcje. Na kempingach nierzadko znajdziemy baseny, restauracje, sale wspólne, place zabaw, a nawet miejsca z organizowanymi animacjami dla najmłodszych.

Kamper-park (ang. camper-park) to tylko pozornie coś podobnego do kempingu. Są one szalenie popularne poza granicami naszego kraju, ale nawet w Polsce znajdziemy kilka miejsc postojowych tego typu. Z zasady są one znacznie tańsze od kempingów, nierzadko w pełni zautomatyzowane i oferują bezpieczne miejsce gdzie możemy się zatrzymać kamperem. Ważne – często kamper-parki posiadają zakaz wjazdu dla przyczep kempingowych). Napełnimy tam zbiorniki z wodą, podłączymy się do prądu, ale brak w nich sanitariatów – musimy korzystać z tego, co mamy na pokładzie naszego kampera. To dobry pit-stop w trasie.

Niczym nieskrępowana wolność

Karawaning to forma turystyki pasująca do stylu „slow-life”. Domem na kołach podróżuje się wolniej, ale tak naprawdę rzadko komu to przeszkadza. Wakacje z pojazdem kempingowym nie zaczynają się od przyjazdu do zaplanowanego miejsca, ale już od samego początku podróży. Jedziemy gdzie chcemy i korzystamy z naszego „domu na kołach” w zupełnie dowolny sposób. Powróćmy do naszych rozważań o definicji karawaningowca i dzielenia się na podgrupy. Ktoś chce oglądać telewizję, a ktoś inny nie wyobraża sobie ekranu przy pobycie na łonie natury. Jedni zdecydowanie wolą podróżować na kempingi, a drudzy wyznają zasadę, że tylko „dzikus” jest prawdziwą formą karawaningu. Kto ma rację? Naszym zdaniem każdy! Karawaningowiec jest poza wszelkimi zasadami, może robić co chce i jak chce pod warunkiem, że nie przeszkadza innym!

Podróże przez cały rok

Warto podkreślić, że karawaning trwa cały rok. Współczesne pojazdy kempingowe świetnie sprawdzają się latem, ale niestraszne im też siarczyste mrozy. W ostatnim czasie możemy pod polskimi stokami narciarskimi zobaczyć coraz większą ilość „domów na kołach”. Nawet wówczas nie potrzebują one podłączenia do zewnętrznych mediów – są w pełni samowystarczalne pod katem energetycznym i wodnym. Najnowsze rozwiązania grzewcze, choćby system ALDE dostępny w naszych kamperach i przyczepach z najwyższej półki) pozwalają poczuć się „jak w domu”. O braku komfortu, ciepła, ciepłej wody nie ma mowy. To wypoczynek w wersji premium.

Jedna karawaningowa rodzina

Karawaning w Polsce wciąż jest tą formą podróżowania, gdzie najważniejszy jest kontakt z innymi. Problem z manewrowaniem przyczepą na kempingu? Możemy być pewni, że zaraz wokół nas pojawią się inni wczasowicze, którzy chętnie pomogą z jej ustawieniem. Mijamy innych karawaningowców na drodze? Prawdziwym faux pas będzie nie machnąć ręką w celu ich pozdrowienia. Brak inspiracji do podróży? Wystarczy napisać jeden post na dowolnej grupie karawaningowej w mediach społecznościowych i już mamy dziesiątki komentarzy okraszone niezbędnymi informacjami i zdjęciami. Karawaning to tak naprawdę jedna, wielka rodzina.

Szacunek do innych

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które cechują karawaningowców. To ludzie, którzy dbają o naturę. Zawsze pozostawiają po sobie porządek, nie śmiecą, ba, nierzadko sami zbierają odpadki pozostawione przez innych wczasowiczów. Respektują innych, dbają o ciszę nocną i nie puszczają głośno muzyki z głośników na polu kempingowym czy „na dziko”. Ta zasada tyczy się również nocnego manewrowania po polu kempingowym – zaplanujmy przyjazd w dzień a jeżeli nie jest to możliwe prześpijmy się do rana, nie budźmy innych. Nie ma też mowy o wylewaniu nieczystości w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Podobnie ma się sprawa z sanitariatami czy punktami serwisowymi – prawdziwy karawaningowiec zawsze zostawi po sobie porządek. Ten będzie również szanować terytorium innych osób zameldowanych na parcelach obok. Tyczy się to zarówno przechodzenia po czyimś terenie jak i pilnowaniu zwierząt czy dzieci.

Czy karawaning jest ciekawą i bezpieczną formą podróżowania? Tak – chociażby ze względu na fakt, że zdecydowana większość wczasowiczów przestrzega powyższych zasad, jest uprzejma i serdeczna. By móc to kontynuować pozostaje nam, początkującym, po prostu się do tego dostosować.

Zobacz najnowsze artykuły

Jakie są rodzaje kamperów? Wyjaśniamy 4 podstawowe typy!

Jakie są rodzaje kamperów? Wyjaśniamy 4 podstawowe typy!

Chcesz spróbować sił w karawaningu, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się jaki kamper będzie dla ciebie idealny? A może po prostu chcesz wiedzieć co masz do wyboru? Jeśli tak to jesteś w dobrym miejscu! W poniższym artykule przedstawiamy podstawowy podział na cztery rodzaje kamperów i wymieniamy ich cechy charakterystyczne. Mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania!

czytaj dalej
Ile kosztują podróże kamperem lub przyczepą kempingową po Europie?

Ile kosztują podróże kamperem lub przyczepą kempingową po Europie?

Dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z caravaningiem ważną kwestią pozostają koszty związane z podróżowaniem kamperem lub zespołem złożonym z auta osobowego oraz przyczepy kempingowej. Kiedyś ta forma podróżowania była traktowana jako „tańsza alternatywa” względem hoteli czy apartamentów. A jak jest dziś? Oto przegląd wydatków, jakie trzeba ponieść by móc przeżyć szeroko pojętą „wolność podróżowania”.

czytaj dalej
Jakie musisz mieć prawo jazdy na przyczepę kempingową?

Jakie musisz mieć prawo jazdy na przyczepę kempingową?

Polskie przepisy dotyczące ciągnięcia przyczep są kwestią, nad którą warto się pochylić. Przede wszystkim dlatego, bo są bardziej skomplikowane niż mogłoby się to wydawać. Czeka nas odczytywanie pozycji z dowodów rejestracyjnych i trochę matematyki – nic nadzwyczaj trudnego, ale należy pamiętać by nie pominąć żadnego z kroków! Prześledźmy cały proces i zobaczmy jakie należy mieć prawo jazdy przyczepę kempingową.

czytaj dalej